Tule leerikursusele

Leeri saab registreeruda

telefonil 510 9926

või kirja teel paide@eelk.ee

Kursus toimub igal kevadel ja sügisel.

Leerikursusele on oodatud kõik, kes tahavad õppida tundma Jumalat, palveid, omandada teadmisi kristliku usu ja traditsioonide, kiriku ning meie koguduse kohta ja saada koguduse liikmeks.

Leerikursuse kava

I tund

Sissejuhatus. Milleks leer? Maailmavaated ja nende alused. Usk ja tasakaalustatud elu. Tunnete ja teadmiste seos. Leeriõpetuse metoodikast.

Väike Katekismus I peatükk. 10 käsku. Inimene väärtuste maailmas. Normväärtus eetika alusena. Ebajumalad. Vastutus. Sõna kaal. Pühapäev. Vanemad ja lapsed. Mõrv (joove, enesetapp, abort). Abielu (armastus, süütus, seksuaalsus). Omand. Tõde ja vale. Himu ja enesekontroll.

II tund

Väike Katekismus II peatükk. Usutunnistus. Usutunnistus kui sümbol. Usu mõiste. Jumala mõiste. Kolmainsus. Lunastus. Patt üldise ja isikliku probleemina. Põrgu ja Taevas. Vaim, pühitsus ja osadus. Kirik. Kristuse taastulek. Kohus. Ülestõusmine. Igavene elu.

III tund

Väike Katekismus III peatükk. Meie Isa palve. Inimese avatus ja palve. Palveviisid ja –vormid (tänupalve, eestpalve, hommiku-, õhtu- ja söögipalve).

IV tund

Väike Katekismus IV ja V peatükk. Sakramendid. Ristimine ja armulaud. Ristimise tähendus ja eeldused. Lasteristimine. Ristivanemad. Hädaristimine.

Era- ja üldpiht. Eneseanalüüs. Meeleparandus. Kahetsus. Absolutsioon. Pihisaladus. Armulaua tähendus ja eeldused. Kodune armulaud.

V tund

Piibel. Piibli koht kultuuris ja kirikus. Piibli raamatute saamislugu. Kaanoni kujunemine. Raamatute jaotus ja sisu. Piibel kui Jumala Sõna. Piibli tõlgendamine. Emakeelne Piibel.

Vana Testament. Alglood (loomine ja areng). Piibli suurkujud: Aabraham. Iisak. Jaakob. Joosep. Mooses. Põgenemine Egiptusest. Käsud Siinail. Kuningad. Templi rajamine. Paabeli vangipõlv. Prohvetid. Tarkuskirjandus.

Uus Testament. Kus, millal ja milleks sündis Jeesus? Ristija Johannes. Jeesuse ristimine. Kiusatuslugu. Jüngrite kutsumine. Imeteod. Kõned. Ristilöömine. Ülestõusmine. Taevaminek. Püha Vaimu töö ja kiriku sünd.

VI tund

Kiriku ajalugu. Katoliku aeg. Reformatsioon. Eesti kiriku kujunemine ja ülesehitus. Kirik ja riik

VII tund

Jumalateenistus. Kirikuhoone (stiilid, sümboolika). Kiriku atribuutika, liturgilised värvid. Jumalateenistuse liturgiline kord ja tähendus (ida ja lääne kirikus)

Kiriklikud talitused. Konfirmatsioon. Kihlus. Laulatus. Matus. Kiriklik mälestamine ja eestpalve. Pühitsemised. Ordinatsioon.

VIII tund

Kirikulaul. Vaimuliku muusika areng ja stiilid. Lauluraamatu ülesehitus, sisu ja kasutamine.

Kirikuaasta. Kiriku- ja rahvakalender. Suured pühad. Pühadering. Liikuvad ja liikumatud pühad. Pühade pühitsemine ja kombestik.

IX tund

Kirik teiste usundite hulgas. Budism. Hinduism. Islam. Kiriklikud usulahud. Uususundid. Eesti muinasusund. Usuotsuse lähtepunkt. Apoloogia ja oikumeenia.

X tund

Kordamine ja eksam.

 

————————————–